स्वस्थ जीवनशैली र सन्तुलित आहारले आयु बढाउँछ

एजेन्सी, १ फागुन । तपाईँले प्रायः विशेषज्ञहरू लाई भनेको सुन्नु भएको छ कि एक स्वस्थ जीवनशैली र एक स्वस्थ आहार अपनाएर तपाई धेरै रोगहरूलाई टाढा भगाउन सक्नुहुन्छ । स्वस्थ खानपान र जीवनशैली रोगबाट छुटकारा पाउने एक निर्णायक कारक पनि हो।

आहारमा आवश्यक परिवर्तनहरू गरेर, तपाईँले आफ्नो आयु लगभग १३ वर्ष बढाउन सक्नुहुन्छ। एक अध्ययनका अनुसार यदि कुनै महिलाले २० वर्षको उमेरदेखि आफ्नो खानपानमा ध्यान दिन थाल्छिन् भने उनले आफ्नो जीवनमा १० वर्ष थप्न सक्छन् भने पुरुषले १३ वर्ष ।

नर्वेजियन अनुसन्धानकर्ताहरूले महिला र पुरुषको दीर्घायुमा खानाको भूमिकाबारे अनुसन्धान गरेका थिए । यसका लागि रातो मासु र प्रशोधित खाना खाने पुरुष वा महिलाको दीर्घायुबीच के सम्बन्ध हुन्छ भन्ने तथ्याङ्क समावेश गरिएको थियो ।

दोस्रोपटक डाटा सन्तुलित आहारमा भएकाहरूबाट लिइएको थियो, जसको आहारमा मुख्यतया फलफूल, तरकारी र तरकारीहरू हुन्छन्।
उनीहरुको तुलनात्मक अध्ययनपछि मात्रै निष्कर्ष निकालियो र त्यसपछि सङ्कलन गरी दाबी गरियो ।

६० वर्षको उमेरमा पनि सन्तुलित आहार सुरु गर्न सकिन्छ भने महिलाले ८ वर्ष र पुरुषले करिब नौ वर्ष आयु बढाउन सक्छन् । हरियो सागसब्जीका यति धेरै फाइदा छन् कि ८० वर्षका ज्येष्ठ नागरिकले पनि यसको दैनिक सेवन गर्दा धेरै फाइदा हुन्छन् । विज्ञहरूको अनुसार सन्तुलित आहारले दीर्घकालीन रोगको जोखिम र अकाल मृत्युको जोखिमलाई कम गर्छ । यसको अर्थ लामो आयु हो ।

सबैभन्दा लाभदायक खानाहरू फलफूलहरू हुन्, जसमा सिमी, मटर र दाल समावेश छन् । खैर, अखरोट, बदाम र पिस्ताको दैनिक सेवनले सम्पूर्ण अन्नसँगै धेरै रोगबाट बच्न सकिन्छ।

Nalgad Municipality


प्रतिक्रिया दिनुहोस्
धेरै पढिएको